Ciekawe Obiekty

Krótka wędrówka po miastach i obiektach napotkanych na szlaku podróży turystycznej.

 • Korkożyszki - Kościół św. Piotra i Pawła

  Korkożyszki

  Korkożyszki - wieś na skraju lasu przy rzeczce o nazwie Skirda znana jest już od 1501 roku. Wtedy to miejscowy dworzanin Jakub Niemirowicz zbudował tu pierwszy kosciół.

 • Herb Nowe swieciany (Small).gif

  Nowe Święciany

  Nowe święciany - jak każde miasteczko którego świetność już przeminęła niemniej jednak jego rozwój krztałtował się w końcu XIX wieku.

 • Herb Podbrodzia (Small)[1].png

  Podbrodzie

  Podbrodzie (lit. Pabradė) – miasto na Litwie, w Auksztocie, nad Żejmianą, u ujścia Dubinki, 38 km na południowy wschód od Święcian, węzeł kolejowy na linii Wilno–Dyneburg dawnej Kolei Warszawsko-Petersburskiej; ośrodek kultury polskiej na Litwie, polska szkoła średnia Położone w okręgu wileńskim, w rejonie święciańskim, do 1945 roku w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie święciańskim.

 • Postawy Herb (Small).png

  Postawy

  Postawy, Pastawy (biał. Паставы, Pastavy, ros. Поставы) – miasto na Białorusi, centrum administracyjne rejonu postawskiego obwodu witebskiego. Położone w północnej części kraju na Pojezierzu Białoruskim, nad rzeką Miadziołką – dopływem Dzisny, 20 km od granicy z Litwą. Liczba mieszkańców wynosi 19,8 tys. (2010). Od roku 2008 miasto partnerskie Wejherowa.

 • Powiewiórka - widok kościoła sorokpolskiego pw.św. Kazimierza- z lewej strony dzwonnica

  Powiewiórka

  Powiewiórka (lit. Pavoverė) - wieś, dawniej miasteczko w Starostwie Podbrodzie   gminy rejonowej Święciany w okręgu wileńskim Litwy ,  w chwili obecnej liczy ponad  4oo  mieszkańców.


 • Rozmieszczenie obozów pracy na terenie Związku Radzieckiego

  Workuta

  Workuta - Republika Komi - Golgota Syberii

 • Ołtarz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

  Wilno

  Wilno - Nic dodać nic ująć jest to piękno samo w sobie - Wystarczy tylko raz się otrzeć o to miasto a urok będzie wspomnieniem na długie długie lata - Zapraszam

 • Troki

  Troki

  Zapraszam na krótką wędrówkę po Trokach jako jednej z najpiękniejszych atrakcji Litwy. To tylko 28 km. od Wilna i jesteśmy w krainie 32 przejrzystych jezior. Pamiętajmy że jest to Park Narodowy.

 • Herb Swiecian (Small).jpg

  Swięciany

  Święciany są jednym z najstarszych miast na Litwie. Były one dogodnie położone na trakcie z Wilna do Połocka i Witebska. W XV w. znajdował się tam dwór księcia litewskiego Witolda. Był on również fundatorem pierwszego kościoła. Zasługą Witolda było również sprowadzenie do miasta Tatarów. Już w 1486 Święciany posiadały prawa miejskie.

 • Herb Niemenczyna

  Niemenczyn

  Nie sposób podróżować drogą 102 i nie odwiedzić miejscowości Niemenczyn.