Dalka

Zapomniane Zaścianki » Dalka

Dalka jako jeden z zaścianków w których jeszcze życie nie zamarło chociaż w porównaniu z zamierzchłymi czasami świetności jest to tylko cień tego co było . Niemniej jednak człowiek jest przygotowany do wszystkich przeciwności losu i jak do tej pory Dalka sama w sobie tą iskierką życia jeszcze się tli.

W zaścianku żyje Pani Lusia która w prostej lini jest wnuczką Ludwika Dudańca a córką Ignacego Dudańca i tylko ona z całego rodu Dudaniec została na ojcowiźnie która oczywiście jest chaziajką na pół wsi i nic przed nią nie umknie.

Ma także zdolnego syna Pawła który lubi majsterkować .

 

W drugiej części zaścianka są zabudowania niestety nie zamieszkałe. W dawnej świetności należały do rodzin Bukielów. Autorytetem był Bolesław Bukiel - chłop - pracownik nadleśnictwa a z zamiłowania bardzo zdolny stolarz, ambicją było pobudowanie własnymi rękami budynków mieszkalnych i gospodarczych w zaścianku Dalka, mając liczne rodzeństwo wspólnie stanowili znaczących gospodarzy zaścianka.

Niestety w roku 1956 zapadła trudna decyzja o repatriacji do Polski co w póżniejszym czasie zaważyło na właściwej decyzji praw własności dotyczącej ojcowizny.

Jak wiemy z doświadczenia że żadne przemiany polityczne nie są sprzymierzeńcem chłopa.

I w efekcie Pani Halina - córka Bolesława Bukiela co roku odwiedzając ojcowiznę z żalem wspomina zaścianek taki jaki był dla niej wymarzonym i radosnym w latach jej młodości.

Powyższe informacje udostępniła Pani Justyna Łapin - wnuczka Pani Haliny córki Bolesława Bukiela.

Natomiast w chwili obecnej zabudowania służą jako dacze niestety także dla ich poprzednich właścicieli lecz już nie ich własnością . Te archiwalne i współczesne fotografie przybliżą sylwetki i uroki zaścianka Dalka i ich dawnych i współczesnych użytkowników. Jeżeli ktoś mógłby coś dodać na temat zaścianka Dalka - to bardzo proszę.