Zapomniane Zaścianki

Każdy Zaścianek był enklawą ówcześnie mieszkających tam ludzi.

 

Tworzyli jedność - tak jak by byli jedną rodziną - Wiedzieli o sobie wszystko i udzielali jeden drugiemu bezgraniczną pomoc - we wszystkim - Niema teraz takich społeczności żeby tak z sobą byli zżyci -

Niestety władze minionego systemu dały radę i takim przypadkom - w bardzo prosty sposób. Po prostu - Dekretem który jasno mówił że nie mile widziany obywatel który posiada majątek ziemski - Jaki majątek ? te 7ha pola uprawnego w tym 2 ha lasu jest majątkiem. No niby tak -

Decyzją władz część pola ornego została zalesiona. Zostawiono tkzw. minimum do przeżycia, a co z inwentarzem ? to już nikogo nie interesowało oprócz chłopa co krowie da do jedzenia.

Więc ta wspaniała zżyta z sobą społeczność zaściankowa w przemyślny sposób panującej ówczesnej władzy została zmuszona do migracji, a co za tym idzie - pozostawienia całego dorobku życia - względnie pozbycia się za bezcen - następnie po otrzymaniu właściwych dokumentów repatriacyjnych, wyjazd do Polski i osiedlanie się na jej zachodzie i zaczynanie wszystkiego od początku.

  • Balingródek - okolice kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej

    Balingródek

    Wspólnym wysiłkiem litewskich Polaków, udało się wyremontować kościół w Balingródku, w rejonie święciańskim. Świątynia przetrwała w swojej historii naprawdę trudne chwile.O remont kościoła pw. Opatrzności Bożej walczył ks. Ryszard Pieciun, proboszcz parafii balingródzkiej i bujwidzkiej. Rozpoczął on w 2007 r. zbiórkę funduszy na renowację tego zabytkowego kościoła.

  • Niezwykła gościnność przejawia się już na dzień dobry co jest odznaką rzyczliwości i gościnności w zaścianku Dalka

    Dalka

    Zapraszamy do Dalki jednego z zaścianków które jeszcze funkcjonują i znane są z niezwykłej gościnności już na dzień dobry jak widać na pierwszej fotografii. Przed Lusią nic nie umknie jest wszędzie bardzo chłonna wszelkich najświeższych informacji z kraju i ze świata.

  • Dojazd do Magun

    Maguny

    Maguny - miejscowość do której administracyjnie przylegają co niektóre zaścianki 

  • Dojazd od strony Magun - przy głazie narzutowym w prawo Nasielany a w lewo droga na Czerany

    Nasielany

    Idąc szlakiem miejscowości i zaścianków - warto zapoznać się z urokami i pejzarzem miejscowości Nasielany.

  • Spotkanie w gronie przyjaciół

    Raubiszki

    Zapraszam do spaceru przez Raubiszki miejscowości bardzo uroczej o każdej porze roku.

  • Wjazd do Szerszuliszek

    Szerszuliszki

    Przed wojną jeden z urodziwych zaścianków gdzie jej społeczność w zorganizowany sposób wspólnie potrafiła gospodarować na polach uprawiając wszystko co do życia było niezbędne. Zapraszam do podróży fotograficznej do zaścianka Szerszuliszki.

  • Burbliszki

    Burbliszki

    Zapraszam do Burbliszek wcześniej znanego miejsca jako smolarnia. Jednak tu chciałbym parę fotografii poświęcić dla Pana Bolesława Ciukszy jako rodowitego kresowianina którego rodzinny los także musiał doświadzczyć rapatriacji lecz sentyment pozostawiony po młodzieńczych wspomnieniach na kresach i kapliczka domowa jako talizman podróży do dnia dzisiejszego jest głęboko zakorzenione są w sercu Bolesława.

  • Wjazd do miejscowości Szaszkinia

    Szaszkinia

    Malowniczo położona miejscowość między Korkożyszkami a Magunami całkiem na uboczu nikomu nie po drodze jednak warto tam zawitać i nacieszyć się bezkresnymi jej widokami.

  • Wjazd do miejscowości Punżanki od strony Balingródka.

    Punżanki

    Będąc w miejscowości Punżanki nawet na myśl nie przychodzi że w takim oddalonym zaułku na uboczu z trudnym dojazdem mieszkał i przebywał zasłużony  gen. Wojska Polskiego Daniel Konarzewski .  Początek wieku XX Punżanki należały do niejakiego Michała Kwinto,następnie stały się własnością gen. Daniela Konarzewskiego urodzonego 21 sierpnia 1871 roku w Petersburgu.